Kiedy pompa hydrauliczna wymaga naprawy?

Kiedy pompa hydrauliczna wymaga naprawy?

Pompy hydrauliczne to intensywnie eksploatowane elementy konstrukcji maszyn budowlanych. Odpowiedzialne są za utrzymywanie ciśnienia na określonym poziomie, pozwalającym na poprawne działanie całego urządzenia. Rozpoznanie pojawiających się w jej obrębie usterek i awarii to podstawowy sposób by zachować pompy hydrauliczne w dobrym stanie przez długi czas. W tym artykule przyglądamy się najważniejszym usterkom dotykającym te układy oraz podpowiadamy jak rozpoznać ich symptomy oraz jakie działania zaradcze należy podjąć. 

Symptomy awarii pompy hydraulicznej

Najczęstsze symptomy dotykające pomp hydraulicznych, które mogą świadczyć o wystąpieniu awarii, to:

– ograniczona moc silnika, zwłaszcza jego praca na niskich obrotach, nawet przy całkowitym niedociśnięciu napędu, 

– ubytki powietrza lub pojawiające się w zbiorniku pęcherzyki, mogące świadczyć o nieszczelności,

– wyciekający olej w obrębie złączy, przewodów, orurowania, łączników, spowodowany nieszczelnościami, luzami lub zużyciem materiałów, 

– nadmiernie wysoka lub niska temperatury płynu, 

– intensywne drgania lub hałasy emitowane w czasie pracy. 

Przyczyny wystąpienia awarii pompy hydraulicznej

Większość przyczyn wynika z nieprawidłowej konserwacji, braku serwisowania lub też niepodpiłowanej eksploatacji urządzenia. Częstą przyczyną jest po prostu jego zabrudzenie, w wyniku którego powstają skupiska nieczystości ograniczające wydajność całego układu. W trakcie regularnej eksploatacji, pompy hydrauliczne mogą także nadmiernie nagrzewać się, przez co obecny w nich olej przestaje pełnić swoje funkcje. 

Koniecznym obowiązkiem spoczywającym na każdym właścicielu lub zarządcy urządzenia jest kontrola stanu oleju oraz przeszkolenie wszystkich użytkowników pompy co do sposobu jego uzupełniania. Ponieważ wszelkie ciecze w pompie są poddawane intensywnym oddziaływaniom i dużemu ciśnieniu, ważną rolę odgrywają systemy filtracji. Warto przyglądać się ich jakości oraz wymieniać gdy tylko będzie to potrzebne. 

Ponadto pompie hydraulicznej mogą zagrażać powstające tzw. kieszenie powietrzne, czyli uwięzione we wnętrzu układu powietrze. Mogą one ograniczać lub całkowicie hamować przepływ cieczy w układzie, a tym samym prowadzić do przegrzania i uszkodzenia wybranych elementów. Często dochodzi do tego na skutek nieprawidłowo zrealizowanego rozruchu urządzenia. 

Przeciwdziałanie awarii pompy hydraulicznej – bezpieczeństwo i oszczędności 

Wszelkie urządzenia i układy wykorzystujące pompę hydrauliczną należy poddawać regularnym kontrolom sprawności oraz przeglądom konserwacyjnym. Awarie powstające w ich obrębie mogą być drogie w naprawie, a także niebezpieczne dla samych użytkowników obsługujących maszynę. Dlatego wszelkie zaobserwowane nieprawidłowości w ich działaniu powinny budzić naszą szczególną uwagę oraz skłaniać do poddania urządzenia profesjonalnemu serwisowi. 

Comments are closed.