Co-to-jest-hydraulika-silowa-i-jakie-ma-zastosowanieHydraulika siłowa to niezwykle pojemne pojęcie, które odnosi się do wielu sytuacji i procesów. Ich wspólnym mianownikiem jest woda. W nowoczesnych maszynach, w których wykorzystuje się hydraulikę siłową woda coraz częściej jest zastępowana innymi cieczami o większych możliwościach ściskania i rozprężania, mimo to zasada pozostaje ta sama. Co to jest hydraulika siłowa? Jakie ma zastosowanie? Kiedy niezbędny może się okazać serwis hydrauliki siłowej?

Charakterystyka hydrauliki siłowej: Co to jest? Czym się cechuje?

Hydraulika siłowa to dziedzina hydrauliki, w ramach której zjawisko ciśnienia sprężonej cieczy wykorzystuje się do sterowania i napędzania różnych maszyn i urządzeń. Podstawą napędu hydraulicznego jest układ określonych elementów konstrukcyjnych tworzących ciśnienie, który współpracuje z zespołem przenoszącym energię na konkretny element odpowiedzialny za podnoszenie, przemieszczanie czy wykonywanie innego ruchu.

Historia hydrauliki siłowej sięga czasów starożytnych. Jednym z jej najlepszych przykładów są rzymskie akwedukty, które zaopatrywały w wodę miasta. Dziś ta sama zasada znajduje zastosowanie w licznych maszynach i urządzeniach. Różnica leży w zastosowaniu olejów o znacznie większej gęstości, co pozwala uzyskać większą energię i przekłada się na bardziej wydajną pracę samego urządzenia.

Możliwości hydrauliki siłowej

Wydawać by się mogło, że ciśnienie cieczy nie oferuje zbyt dużych możliwości w zakresie m.in. udźwigu. Tymczasem możliwości hydrauliki siłowej są naprawdę ogromne. Wszystko zależy oczywiście od konstrukcji układu, przede wszystkim od wielkości zbiornika oleju, który generuje energię pracy z ciśnienia podczas sprężana i rozprężania cieczy. W praktyce nawet niewielki siłownik wyposażony w pompę hydrauliczną może unieść nawet kilkaset ton. Jak duży musi być zbiornik oleju takiej pompy? Wbrew pozorom nie aż taki duży. W przypadku siłownika lub prasy o mocy 200 ton wystarczy zbiornik o pojemności zaledwie 1dm3.

Istota działania urządzeń wykorzystujących hydraulikę siłową

Istotą działania urządzeń hydraulicznych jest dwuetapowy proces. Składa się na niego wytworzenie podciśnienia za pomocą siły mechanicznej, które powoduje zassanie oleju ze zbiornika na wejście i wtłoczenie płynu do systemu hydraulicznego, a poprzez wymuszenie jego ruchu stworzenie ciśnienia. Osiągana w tym procesie wysokość ciśnienia musi być na tyle duża, żeby przezwyciężyła opór podłączonego urządzenia.

Zastosowanie hydrauliki siłowej

Wielokrotnie wspominaliśmy o tym, że hydraulika siłowa znajduje zastosowanie w szeregu maszyn i urządzeń. Gdzie konkretnie? Liczba konfiguracji, w jakich pojawia się napęd hydrauliczny jest bardzo duża. Swoją popularność hydraulika siłowa zawdzięcza m.in. niezależności od energii dostarczanej z zewnątrz – urządzenia wyposażone w pompy hydrauliczne nie wymagają do prawidłowej pracy dostępu do energii elektrycznej, co znacząco zwiększa spektrum ich zastosowań. Mogą być z powodzeniem użytkowane w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz, czego doskonałym przykładem jest uniwersalny podnośnik hydrauliczny stosowany w kamieniarstwie, budownictwie, motoryzacji.

Comments are closed.